Napísali o nás

    Cvičenie hrou – napísali o nás - SME ženy, 15/2007

     Odbúranie prebytočnej energie – to jej jeden z hlavných cieľov cvičenia s deťmi od šiestich mesiacov do troch rokov.

    „Pre deti je dôležitá všestrannosť pohybu. Sú hravé, takže dôležité je, aby sa pohybom bavili a nič nerobili nasilu,“ hovorí Helena Petrášová zo H-FIT - športovo-relaxačného centra v Bratislave - Petržalke.

      Od šiestich mesiacov do jedného roka je dobré zameriavať sa na koordináciu pohybov, sebadôveru dieťaťa a rozvíjanie zmyslov, cvičenia sú vedené formou zábavnej hry. Pri všetkých je však dôležité správne držanie tela.

    „Polročné dieťa sa začína plaziť, takisto rozvíja schopnosť a presnosť uchopenia. Hra vo forme lietadla je dobrá na vývin chrbtových svalov. Kotrmelec okrem toho pomáha pohyblivosti panvy,“ vysvetľuje Petrášová.

    Deti od ôsmich do deviatich mesiacov zvládajú plazenie cez prekážky či tunel. Od deviatich mesiacov do jedného roka sa z bábätka stáva batoľa. „Vie sedieť, kľačať a dokonca aj stáť bez opory. Už môže nastúpiť gymnastika – v podobe prípravy na mostík, kotúľov.“

      Vo veku od jedného do troch rokov je základom každej hodiny rozcvičenie. „Potom deti čakajú špeciálne hry či tance za sprievodu riekaniek a hudby. Pripravujeme prekážkové dráhy, kde sa môžu deti zbaviť prirodzených obáv a strachu, napríklad z výšok. Využívame rôzne náradie, napríklad kruhy, kladinu, švédsku debnu či trampolínu.“

     Na konci hodiny nasledujú oddychové alebo relaxačné cvičenia.

SME ženy, 15/2007 napísala Saša Obuchová